254 Минюст обвиняют в стремлении управлять нотариусами

Минюст обвиняют в стремлении управлять нотариусами27.02.2019 14:01

Процедура дополнительного подтверждения профессиональной компетентности для нотариусов ограничивает последних в осуществлении деятельности и открывает возможности для Министерства юстиции и его территориальных органов контролировать деятельность нотариусов и управлять ими «в ручном режиме».

Об этом говорится в письме Нотариальной палаты Украины Премьер-министру Украины, направленном для выполнения Резолюции акции мирного протеста нотариусов «Нотариат против коррупционных и рейдерских схем», состоявшейся в Киеве 25 февраля 2019 года, передает «Закон и Бизнес».

В письме, в частности, обращается внимание Премьер-министра на постановление КМУ № 860 и приказ Министерства юстиции № 4146/5, которые устанавливают процедуру дополнительного подтверждения профессиональной компетентности для нотариусов в случае временной блокировки доступа им к государственным реестрам.

Положения указанных актов в случае их применения в отношении нотариусов, по мнению НПУ, приводит к нарушению имущественных прав нотариусов в понимании ЕСПЧ, а также нарушению принципов надлежащего управления, установленных Европейским Союзом.

РЕЗОЛЮЦІЯ
акції мирного протесту нотаріусів
«Нотаріат проти корупційних та рейдерських схем»
25 лютого 2019 року, м. Київ

Учасники акції вимагають від Кабінету Міністрів України:

Забезпечити реформування нотаріату в Україні на основі системи нотаріату латинського типу та створення Е-нотаріату за безпосередньою участю Нотаріальної палати України; відмовитися від спроб створення «квазінотаріату» (надання права вчиняти нотаріальні дії та здійснювати державну реєстрацію «уповноваженим особам») та інших невиважених кроків. Відновити належне фінансування державного нотаріату, забезпечити належну кількість державних нотаріусів у віддалених районах; відновити роботу державних нотаріальних контор, діяльність яких була припинена Міністерством юстиції України за останні п’ять років (ліквідовано більше 40 держнотконтор).

Негайно реформувати систему контролю в сфері державної реєстрації, протягом 2-х тижнів запровадити конкретні критерії для здійснення моніторингу реєстраційних дій та диференціацію відповідальності (санкцій) за порушення в сфері державної реєстрації, а також розмежувати види відповідальності в залежності від відповідного виду порушення, допущеного нотаріусом або державним реєстратором (постанова КМУ № 990). Негайно припинити застосування тимчасового блокування доступу нотаріусів до державних реєстрів за технічні помилки та недоліки програмного забезпечення державних реєстрів, в результаті яких не порушуються права громадян їх законні права та інтереси. Забезпечити участь громадськості в процесі розгляду скарг у сфері державної реєстрації; запровадити прозорі механізми, які забезпечуватимуть процесуальні права скаржників, суб’єктів оскарження в процесі розгляду скарг у сфері державної реєстрації (постанови КМУ № 1128, № 990).

Читайте также:  В НААУ подготовили рекомендации, как выявлять недопустимые доказательства

Відмовитися від запроваджених незаконних форм фактичної переекзаменації на право займатися нотаріальною діяльністю шляхом підтвердження професійної компетентності у сферах державної реєстрації (постанова КМУ № 860), які містять значні корупційні ризики при їх здійсненні, та скасувати незаконний наказ Мін’юсту від 29.12.2018 № 4146/5. Негайно поновити доступ до державних реєстрів нотаріусам, строк тимчасового блокування доступу у яких минув, без вимоги проходження ними незаконного автоматизованого анонімного тестування та отримання сертифікатів.

Невідкладно (протягом тижня) створити робочу групу для розробки змін до нормативних актів КМУ щодо виконання даних вимог. До складу робочої групи залучити представників Нотаріальної палати України. Залучати Нотаріальну палату України згідно статті 16 Закону України «Про нотаріат» до розробки будь-яких нормативно-правових актів, що стосуються професійної діяльності нотаріусів, обов’язково проводити їх громадське обговорення.

Звільнити з займаних посад посадових осіб Міністерства юстиції України, які відповідальні за кризовий стан державної політики в сферах державної реєстрації та нотаріату, а саме: Першого заступника Міністра юстиції України Олену Сукманову; заступника Міністра юстиції України з питань державної реєстрації Ірину Садовську.

Закон і Бізнес

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

четыре + двенадцать =

наверх