Кодекс о процедурах банкротства: о чем следует знать кредиторам и должникам

Кодекс о процедурах банкротства: о чем следует знать кредиторам и должникам16.09.2019 17:15

21 октября 2019 года начнет действовать новый Кодекс о процедурах банкротства.

Кодекс разработан с целью сделать процесс банкротства юридических лиц эффективным и прозрачным. Важно то, что Кодекс повышает уровень защищенности прав кредиторов, в том числе обеспеченных, предоставляя им больше возможностей для активного участия в процессе банкротства должника. Кроме того, Кодекс также внедряет процедуру банкротства физических лиц.

Юридическая фирма AVELLUM подготовила перечень важных изменений, на которые должникам и кредиторам следует обратить особое внимание.

Що потрібно знати кредиторам?

– Новий Кодекс розширив можливості кредиторів, забезпечивши їм більш ефективний захист. Скасовані суворі критерії, дотримання яких раніше було потрібне для початку процедури банкрутства (наприклад, гранична сума вимог до боржника – від 300 мінімальних заробітних плат, необхідність попередньо отримати рішення суду про стягнення боргу та постанову про відкриття виконавчого провадження). Такі нововведення спрощують відкриття процедури банкрутства щодо боржників.

– Кредиторам та комітету кредиторів тепер надані ширші права в процедурі банкрутства. Наприклад, забезпечені кредитори отримали статус сторони у справі про банкрутство, а разом з цим – можливість оскаржувати угоди боржника та інші способи впливати на хід провадження у справі про банкрутство боржника. Арбітражний керуючий повинен буде погоджувати умови продажу майна боржника з комітетом кредиторів і забезпеченими кредиторами (в частині майна, яке є предметом забезпечення). Крім цього, Кодекс надає комітету кредиторів право звернутися до суду для усунення арбітражного керуючого від виконання його повноважень. Таке право може бути реалізоване в будь-який час незалежно від наявності підстав.

– Скорочено перелік підстав для відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство. Кодекс передбачає всього дві підстави: погашення боргу або наявність спору про право. Щодо другої підстави – ймовірно, вона буде активно використовуватися боржниками в якості основного способу протидії відкриттю процедури банкрутства.

Читайте также:  Выдаём секрет на миллион: тёплый пол — идеальный вариант для основного отопления жилья

Що потрібно знати боржникам?

Фізичним особам

– Вперше в історії України Кодексом передбачена можливість та визначені умови банкрутства фізичних осіб.

– Тільки сам боржник може ініціювати своє банкрутство. Провадження у справі про банкрутство може бути відкрито, якщо заборгованість перед кредиторами становить не менше 30 мінімальних заробітних плат (зараз – 125 190 грн) і боржник не здатний її погасити.

– Процедура банкрутства фізичних осіб закінчується реструктуризацією боргів фізичної особи або оголошенням такої особи банкрутом і розпродажем її майна. Протягом п’яти років після визнання боржника банкрутом така особа зобов’язана перед укладенням кредитних і деяких інших договорів письмово повідомляти контрагентів про свою неплатоспроможність.

Юридичним особам

– Боржник повинен самостійно подати заяву про своє банкрутство протягом одного місяця з моменту появи ознак неплатоспроможності. В іншому випадку менеджмент компанії буде нести значну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів.

– Скорочується тривалість процедур банкрутства. Крім цього, оскарження судових рішень у процедурі банкрутства не тягне за собою припинення провадження у справі про банкрутство.

– Зменшилася можливість оскарження проміжних судових актів в касаційну інстанцію. Залишилося кілька видів основних рішень, які можна оскаржити у Верховному Суді, інші ж – не підлягатимуть оскарженню після апеляції. Такі зміни можна вважати позитивними, оскільки несумлінні учасники процесу не матимуть змоги його затягувати шляхом подачі безпідставних скарг.

– За новими правилами, провадження у справі про банкрутство може бути ініційовано кредитором при наявності безспірного боргу, незалежно від його розміру. Боржникам слід не допускати накопичення простроченої заборгованості, яка може спричинити за собою часткову втрату контролю над компанією в зв’язку з відкриттям справи про банкрутство.

«Вітаємо прийняття Кодексу і готуємося застосовувати його на практиці. Спрощення та прискорення процедури, уточнення раніше спірних питань, а також розширення прав кредиторів, зокрема забезпечених, – все це повинно сприятливо вплинути не тільки на процедуру банкрутства, а й загалом на інвестиційний клімат в Україні», – підсумував партнер юридичної фірми AVELLUM Вадим Медведєв.

Читайте также:  Студенты ОЮА начнут рассматривать дела в 5ААС

Закон і Бізнес

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

двенадцать − 2 =

наверх