302 Адвокаты назвали главные пороги, которых следует остерегаться предпринимателям

Адвокаты назвали главные пороги, которых следует остерегаться предпринимателямАдвокаты назвали главные пороги, которых следует остерегаться бизнесу в 2019 году

Марина ЛИБЕРМАН

«Управленческие» ошибки финансового директора и юридическая неосведомленность бухгалтера могут вылиться в уголовное преследование. А штрафы, которые введут в 2019 году, могут просто уничтожить ваш бизнес. Это подчеркивалось во время очередного заседания налогового комитета Ассоциации адвокатов Украины.

Лише разом

Мораторій на перевірки бізнесу ніколи не був абсолютним, однак і цей період завершився. За повідомленнями державних органів, більше ніж 200 тис. підприємств слід очікувати «дружнього» візиту. Тож адвокати, аудитори та бухгалтери зібралися на засіданні податкового комітету Асоціації адвокатів України, аби обговорити, що день прийдешній їм готує.

Присутні погодилися, що реальний стан безпеки бізнесу нині такий, що зберегти його на рівні рентабельності можливо тільки за умови плідної співпраці на всіх етапах діяльності. Підприємці помилково вважають, що консультація адвоката потрібна, коли за результатами податкової перевірки загрожують кримінальна відповідальність і величезні штрафи. Як наголосив голова комітету Олег Добровольський, якби бізнесмени зверталися до адвокатів на етапі прийняття важливих для них рішень або ж у випадку наявності сумнівів у бухгалтера, то більшості проблем навіть не виникало б.

Тетяна Трушкевич зазначила, що на кожному етапі діяльності бізнес стикається зі складнощами. Коли справа опиняється в адвокатів, це вже свідчить про потребу «лікувати хворобу», замість того щоб запобігти їй на етапі прийняття рішення бухгалтером або директором.

Установчі збори виявилися плідними, тож від вирішення організаційних питань діяльності швидко перейшли до обговорення найбільш гострих проблем, до яких слід готуватися бізнесу у 2019 році.

Корпоративний лоцман

Після впровадження плану ВЕРS і посиленням рівня контролю за фінансами, що тікають із країни, час уводити нову посаду — корпоративного лоцмана. Бо всі питання діяльності підприємства, пов’язані з міжнародним співробітництвом, стануть схожі на проходження порогів на Дніпрі.

Читайте также:  Пессимизм Зеркаль: Почему украинские дипломаты задумались, как жить без санкций против России

Першими в зону особливої уваги потрапляють контрольовані операції. І, як погрожують податківці, за порушення правил трансфертного ціноутворення доведеться заплатити сповна. Правники у свою чергу закликають тих, хто за підготовкою до новорічних свят забув сказати про наявність контрольованих операцій, уточнити звітні відомості й серйозно замислитися про необхідність структурування бізнесу, а також провести цінове дослідження. Оскільки ліпше за все фіскали вивчили процес перевірки за першим методом.

Додадуть клопоту напередодні посівної й аграріям. Незабаром до них, як платників єдиного податку ІV групи, будуть також застосовані правила трансфертного ціноутворення. Проте на цьому, швидше за все, не зупиняться та запровадять трирівневу звітність.

Упровадження плану BEPS передбачає внесення до податкового законодавства змін, які в рази перевищують узяті Україною на себе зобов’язання. Тож серед можливих нововведень очікують появи так званих конструктивних дивідендів. Різниця між сплаченою «кваліфікованому» нерезиденту сумою відсотків, роялті або коштів за постачання товарів/послуг і ціною, що відповідає принципу «витягнутої руки», буде прирівнюватися до виплати дивідендів. Відповідно, у підприємства виникатиме зобов’язання зробити авансовий внесок із податку на прибуток підприємств і податок з доходів нерезидентів.

Відмиті гроші

Юристи радять уже тепер готуватися до запровадження податку на виведений капітал. І хоча Міжнародний валютний фонд і Світовий банк в один голос виступають проти та кажуть, що наша країна не витримає такого фіскального навантаження, прибічники цього податку впевнені, що він дозволить економіці України вийти на новий рівень.

Сумнівно, щоб додатковий тягар покращив бізнес-клімат в Україні, але співпрацювати з низькоподатковими зонами може стати вкрай невигідно. Як, до речі, і з іншими європейськими країнами. Хоча адвокати й скаржаться, що відбувається підміна понять, але за відсутності можливості впливу на прийняття рішень у парламенті закони доведеться виконувати.

Читайте также:  Офис президента: Россия выплатит 3 миллиарда долларов долга перед «Нафтогазом»

Креативний облік

Як не намагались уніфікувати фінансовий та податковий облік, благі наміри виявилися недосяжними. Так, нині бухгалтери мають майже безмежні можливості у виборі способу нарахування амортизації або ж оцінки запасів. Однак, коли справа доходить до податкової перевірки, усі начебто надані можливості рахувати за міжнародними стандартами зводяться нанівець. Чи то українські фіскали й досі не обізнані з останніми, чи дірка в бюджеті завелика. Проте за будь-яких умов підприємствам необхідно готувати три, а іноді й більше видів однакової звітності та ще й пояснювати закордонним партнерам, що воно таке.

Як стверджує Т.Трушкевич, замість того, щоб спростити процес подання звітності хоча б для малих підприємств, законодавство продовжує її ускладнювати. Тож тепер легше працювати в «тіні», ніж відобразити у звітності 1000 грн., які були витрачені власником на поліпшення об’єкта, що здається ним в оренду.

Намагаючись мінімізувати витрати, бізнес часто вдається до непродуманих вчинків, наприклад, передає ведення власної бухгалтерії на аутсорс. Утім, це пов’язано з величезною кількістю ризиків.

По-перше, бачимо низький рівень осіб, котрі готуватимуть і подаватимуть податкову звітність. Адже, за прогнозами адвокатів, котрі спеціалізуються на податкових спорах, такі помилки будуть дорого коштувати у 2019 році. Деякі настільки, що можуть убити бізнес.

По-друге, надаючи доступ до «гаманця» власного підприємства сумнівним особам, ви відчиняєте двері для рейдерів. З легкої руки «бухгалтера на аутсорсі» вся ваша документація може опинитися в руках зловмисників.

Якщо ж ви наважилися вести бізнес по-українськи, а особливо аграрний, то добре вивчайте валютне законодавство. Оскільки лібералізація не буде абсолютною, а законодавча техніка в нас досі залишилася на рівні «практика покаже». Отже, ліпше співпрацюйте з професіоналами та зверніться до правника на етапі прийняття рішення. Бо хворобі, особливо коли вона має «міжнародні симптоми», дешевше запобігати, ніж лікувати її.

Читайте также:  MAMA SUMMIT 5: коли і де відбудеться подія

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

2 × три =

наверх